Zespół Rewalidacyjno - Wychowawczy

W ramach zespołów rewalidacyjno – wychowawczych prowadzimy zajęcia dla dzieci i młodzieży z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną (od 7 do 25 roku życia).
Praca w zespole polega na realizowaniu Indywidualnych Programów Edukacyjno Terapeutycznych, konstruowanych dla każdego dziecka na podstawie wnikliwej obserwacji jego możliwości i umiejętności.
Cele i zadania obejmują stymulację wielozmysłową, która ma na celu: wspieranie rozwoju umiejętności motorycznych, poznawczych, emocjonalno – społecznych, porozumiewania się oraz samoobsługi.
Umiejętności te ćwiczymy podczas czynności codziennych, tj. podczas posiłków, toalety (trening czystości), ubierania się, rozbierania itp. oraz podczas zajęć:

• stymulacji polisensorycznej – np. zajęcia na powitanie – „Poranny Krąg”,
  • rozwijających świadomość ciała – np. ćwiczenia przed lustrem, zabawa
    z pacynką, zajęcia muzyczne z inscenizacją ruchową „Mapa ciała”, ćwiczenia Metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne,
  • rozwijających alternatywne formy komunikacji – np. sesje kontaktu wg programu „Kontakt
    i komunikacja” M i Ch. Knillów, wprowadzanie bodźców uprzedzających przed daną aktywnością,
  • umuzykalniających – np. „Wesoła Orkiestra”, odkrywanie i wystukiwanie dźwięków
    na różnych przedmiotach,
  • plastycznych – np. metoda malowania dłonią, palcami,
  • ruchowych – np. aktywność na placu zabaw, spacery po parku, sadzie, ogrodzie, wycieczki do lasu.

Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach prowadzimy zajęcia w czterech zespołach rewalidacyjno – wychowawczych.
Nauczyciele urozmaicają zajęcia prowadząc je w pięknym parku. Raz w tygodniu dla wszystkich zespołów organizowane są zajęcia grupowe według programu Weroniki Sherborne oraz zajęcia „Żywioły”.

Uczestnicy zespołów rewalidacyjno – wychowawczych biorą udział w imprezach organizowanych na terenie Ośrodka i DPS-u: zabawy Andrzejkowe, Mikołajki, powitanie wiosny, zabawy z okazji Dnia Dziecka, apele, wycieczki, uroczyste zakończenia roku szkolnego.